Rozestavěnou nemovitost je dobré pojistit

Když přijdete vyřizovat hypoteční úvěr, v bankovním ústavu mj. uslyšíte: abychom vám půjčili peníze, pojistěte si dům. Jedná se o typický postup, se kterým je nutné počítat. Pojišťovny doporučují již při počátku stavby dům pojistit na jeho budoucí hodnotu. Počítá se to podle metrů čtverečních, výšky domu či rozpočtu na stavbu. Jak dům postupně roste, zvyšuje se jeho hodnota. Kdybyste nepojistili rovnou cenu bytového domu, museli byste každou chvíli žádat o navýšení pojistné částky.

Některé pojišťovny klientům pro domy ve výstavbě nabízejí bonusy a výhody, které platí dál i po kolaudaci. Např. Generali či Alianz poskytne pojištění nemovitosti ve výstavbě za zvýhodněnou sazbu po dobu výstavby pět let. U ČSOB získáte 30procentní slevu z pojištění a Kooperativa vám dá slevu 25 procent. Předmětem pojištění v rámci jedné smlouvy jsou kromě rodinného domu a přípojek i stavební materiál, stavební stroje a zařízení staveniště. V rámci jedné smlouvy si můžete pojistit i veškeré vedlejší stavby, např. garáž, bazén, oplocení, opěrné zdi, stodoly, studnu. Je však nutné, abyste dodržovali podmínky zabezpečení, na pozemku i v domě. Rozhodně byste neměli zapomenout na zajištění stavby. "Doporučujeme plot vyšší než 1, 5 metru pro případ odcizení stavebních součástí a materiálu, které jsou umístěny mimo uzavřenou stavbu. To platí i v případě úmyslného poškození nebo zničení stavebních součástí," upozorňuje Renata Čapková z České podnikatelské pojišťovny.

Vždy pečlivě promyslete, jaká rizika plánujete mít pojištěna. "U rozestavěného domu doporučujeme připojištění odcizení a vandalismu. Zvláště novostavby se často stávají cílem zlodějů a v zimě útočištěm pro bezdomovce. S ohledem na lokalitu je dobré zvážit připojištění proti povodni. V místech s nestálejší elektrickou rozvodní sítí je možné uzavřít i připojištění pro případ zkratu a přepětí," doporučuje Petr Milata z ČSOB Pojišťovny. Dále se pojišťuje např. proti požáru, výbuchu či vodovodním škodám. Rizikem jsou též přírodní pohromy, jako zásah blesku, vichřice, krupobití, tíha sněhu, sesuv půdy, pád stromu nebo zřícení skal. Dobré je myslet i na rozbití skla a náklady spojené s jeho opravou, stejně jako na zabezpečení solárních panelů a kolektorů.

Praktické je taktéž uzavřít pojištění odpovědnosti. Pokryje možné škody, které sami nechtěně způsobíte v domě či na stavbě. Ověřte si také, jestli má firma, která vám dům staví, sjednáno pojištění odpovědnosti podnikatele. Když řemeslníci na stavbě něco zničí, škody se zaplatí hlavně z tohoto pojištění.

I když jste měli dům již od začátku pojištěný na konečnou hodnotu, je vhodné po kolaudaci učinit revizi smlouvy. "Mnohdy se totiž během stavby dělají stavební a konstrukční úpravy," zdůvodňuje to Jan Marek z České pojišťovny. Současně je čas pojistit si rovněž domácnost. "Pojištění nemovitosti se vztahuje ke stavebním součástem a drobným stavbám na pozemku, které jsou zanesené do pojistné smlouvy. Zato pojištění domácnosti kryje škody na vybavení, jako je nábytek, elektronika, oblečení či knihy," vysvětluje Jiří Cívka z Generali. Nezapomeňte do dohodnuté částky zahrnout všechny hodnotnější součásti domácnosti a umělecká díla. Plánujete-li se vyhnout špatnému odhadu hodnoty předmětů, udělejte si soupis všech věcí, které chcete pojistit. Zahrňte tam rovněž drobnosti, jako jsou knihy, CD, nádobí, květiny, oblečení, obuv. Potom si vezměte do ruky kalkulačku a spočítejte hodnotu všeho na seznamu. Pojistit si můžete i zahradu. Pojištění kryje škody na okrasných dřevinách, jezírkách a pevně zapuštěných bazénech (s využitím Buřínská, B. Pojistěte dům a domácnost. DOMA DNES č. 14, dne 4. 4. 2012, s. 20.).

autor. Jakub Král

Publikováno: 28. červenec 2013