Pojištění nemovitostí

Pojištění nemovitostí se týká obytných budov a s nimi souvisejících staveb a pozemků. Pojištění nemovitosti umožňuje pojistit rodinný nebo bytový dům, rekreační chalupu či chatu, byt v osobním vlastnictví, garáž, včetně jejích součástí a příslušenství. Ale i další stavby, jako jsou ploty, bazény, nebo třeba skleníky. Pojištění je možné sjednat již v době, kdy se rodinný dům začíná stavět. Mezi standardní snahy pojištěnců je zajistit se proti živlům, jako jsou následky prudkých dešťů a bouřek, požáru a vloupání. Pojišťovny již ale nabízí také ochranu proti sprejerům, škodám způsobeným klováním ptáků do fasád a zateplení domu anebo proti škodám způsobeným hlodavci.

Zabezpečení nemovitosti zlevní pojištění

Vloupání do domů je stále častou škodnou událostí, kterou se podaří objasnit málokdy. Stojí za to svůj majetek dobře chránit a investovat do bezpečnostních zámků a dveří, případně systémů napojených na nepřetržité střežení. Ale i jednodušší systémy umí hlásit poplach majiteli na mobil a jsou dnes na trhu za příznivou cenu. Vhodně zvolenou kombinací bezpečnostních zábran může klient dosáhnout zlevnění pojištění i v řádu několika desítek procent.

Adekvátní výše pojistné částky

Výše pojistné částky, na něž je pojištění sjednáno, by měla být přiměřená. V řadě případů jsou moderní produkty už nastaveny tak, že riziko podpojištění při sjednávání pojištění nehrozí. Správnou výši pojistné částky poznáte představením si situace, že byste o střechu nad hlavou vlivem nepřízně přišli. Jakou částku byste ke kompletní obnově domu potřebovali, abyste si udrželi dosavadní standard bydlení? Taková suma by měla být sjednána v pojistné smlouvě.

Pravidelná aktualizace pojistných smluv

Obecně je doporučováno zrevidovat pojištění vždy po skončení významného zásahu do kvality bydlení nebo alespoň jednou za tři roky. Kromě toho se mohou průběžně měnit i rizikové poměry a u pojišťoven mohou být k dispozici lépe vyhovující krytí, než v uplynulých letech. Většina lidí buduje a zhodnocuje své bydlení postupně. V průběhu let svá bydlení vylepšují, rekonstruují a doplňují vybavení. Takové zhodnocení je ale nebytné promítnout do pojistné smlouvy. Jedině tak je možné vyhnout se podpojištění.

Pojištění rekreačních objektů

Jen přibližně polovina rekreačních staveb je vybavena bezpečnostním zámkem, méně okenicemi nebo mřížemi a o bezpečnostních dveřích či alarmu nemluvě. Přitom jde o chaty nebo chalupy, které bývají obývané jen menší část roku, a to výrazně se navyšuje pravděpodobnost vloupání. Zajímavé je, že ani proti přírodním živlům nejsou tyto objekty chráněny pojištěním dostatečně. Opět i zde je třeba myslet na pojištění stavby, jejího pozemku, dalších staveb na něm a veškerého vybavení.

Změna pojištění při převádění nemovitosti v rodině

Každá změna ve vlastnictví nemovitosti přináší nutnost sjednání nové pojistné smlouvy. To se týká i situace, kdy se převádí nemovitost v rámci jedné rodiny, například z rodičů na děti nebo i v případě dědictví.

Autor: Petra Hamet

Publikováno: 29. říjen 2014