Při cestě do blízké či vzdálené ciziny je lepší se pojistit

Modrá kartička zdravotní pojišťovny, tzv. Evropský průkaz zdravotního pojištění při případném vyšetření a ošetření v cizině dokladuje léčebnému zařízení, že jste zdravotně pojištěni v zemi Evropské unie. Tedy, že potřebnou péči, kterou vám poskytnou, za vás uhradí příslušná zdravotní pojišťovna. Ovšem má to jeden háček, v zemích, kde průkaz uznají, budete mít v rámci veřejného zdravotního pojištění nárok na nutnou a lékařsky nezbytnou zdravotní péči za podmínek platných pro občany dané země. Tzn., že vás ošetří ve veřejných zdravotnických zařízeních a jestliže si místní občané za některé léky, ošetření či pobyt v nemocnici připlácejí, připlácet si budete muset i vy.

Podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) je v některých zemích spoluúčast opravdu vysoká. V přepočtu se pohybuje od 50 do dvou tisíc korun za návštěvu lékaře, i několik set korun za předepsané léky, běžné pak jsou i poplatky za hospitalizaci. Jestliže byste ale jen s modrou kartičkou vyhledali ošetření v soukromém zdravotnickém zařízení, budete mít po návratu domů nárok na úhradu nákladů jen do výše českých cen a jen pokud šlo o péči, která je u nás hrazená z veřejného zdravotního pojištění. Pro klid duše své i celé rodiny si tak před zahraniční cestou raději sjednejte cestovní zdravotní pojištění. V dnešní době již nemusíte nutně navštívit kamennou pobočku pojišťovny či vyhledat pojišťovacího makléře.

Cestovní zdravotní pojištění zahrnuje pojištění léčebných výloh jak v případě úrazu, tak náhlého onemocnění. Současně máte pojištěna zavazadla i nepřetržité asistenční služby. Díky nim můžete s asistenčními operátory vyřešit mnohé nepříjemnosti, které vás mohou na dovolené potkat.

autor. Jakub Král

 

 

Publikováno: 28. červenec 2013