Byt se vyplatí pojistit

Byt se dá přitom pojistit ze dvou stran: Můžete pojistit „zdi", tomu se pro informaci říká pojištění nemovitosti a týká se jen vlastníků nemovitostí. Jestliže jste si zařizovali hypotéku, pak po vás takové pojištění hypoteční banka jistě chtěla. Zda-li si pojistíte i televizi, kolo v komoře nebo koberce, tedy zda si zařídíte pojištění domácnosti, už komerční banku tolik nezajímá. Vás by to ale zajímat mělo. I pouhé prasklé topení totiž může způsobit škodu za několik desítek tisíc korun, jestliže se musí vytrhat lepená plovoucí podlaha.

Avšak diference mezi pojištěními se vykládá jednoduše: představte si, že váš byt nebo domek obrátíte vzhůru nohama. To, co vypadne, je domácnost, co zůstane, je nemovitost.

Obvykle se jedná o stavební součásti (proto se mu hovorově říká pojištění zdí), topná soustava, solární panely, okna. Řada pojišťoven umožňuje pojištění spojit, ušetříte tím a i komunikace s hypoteční bankou v případě pojistné události bude jednodušší.

Na co všechno si dát pozor, když pojištění domácnosti vybíráme? Především na výši pojištění. Sedněte si a sepište, co všechno doma máte, klidně místnost po místnosti, odhadněte, jakou cenu mají počítače, pračka, televize, ale také třeba boty či oblečení.

Sklep, komora, kočárkárna, ani na ty nezapomeňte, dnes už často bývají v pojištění zahrnuty i místnosti mimo byt, včetně společné chodby. Pokud jste zdědili cenný obraz nebo staleté hodiny, uveďte je zvlášť a pojišťovně je zmiňte. Hotovost ale pojistit nelze, pojišťovny vyplatí max. 10 - 20 tisíc korun.

Budete zřejmě překvapeni, jakou hodnotu vaše vybavení bytu má. Dnešní nejčastější chybou je totiž tzv. podpojištění. Řada pojišťovacích smluv je stará přes deset let, ne-li více, ty pak často nezohlední současnou hodnotu vybavení. Vezměte si kuchyň za dvě stě tisíc, televizi za 30 tisíc a dva notebooky v rodině. Tři sta tisíc by na nákup všech poničených věcí (vč. oblečení a nábytku) nestačilo, a protože jste uvedli nesprávnou hodnotu věcí (a tedy platili za pojistku méně), pojišťovna vám plnění ještě zkrátí. Měli byste proto pravidelně výši pojistného aktualizovat.

Pojištění se nevztahuje jen na krádež, nýbrž i na živelní pohromy např. požár, úder blesku, výbuch plynu, pád letadla. Každá pojišťovna má ale v základu jiná rizika, další musíte připojistit, takže čtěte podmínky, a to pečlivě. Pojišťovny totiž na laika až příliš slovíčkaří: Poškození požárem a kouřem není totéž, a když máte omítky zničené kouřem z požáru u sousedů, základní pojistka vás může nechat na holičkách. Naštvaný zloděj nenašel šperky, tak se aspoň vyřádil na zničení televize a rozmlácení vystaveného servisu po babičce? Tady pozor, ne všechny pojistné smlouvy na vandalismus myslí. A zamyslete se i nad spoluúčastí. Čím vyšší spoluúčast si sjednáte, tím méně za pojistku zaplatíte. Naopak, pakliže budete kupovat všechny ukradené věci, vysoká spoluúčast situaci jen zkomplikuje.

autor. Jakub Král

Publikováno: 27. červen 2013